Hetedik ének - M’aroon herceg
1015. Olarune, Homályvizek
A köd. Honnan került ez ide? Nyálkás és fojtogató, beeszi magát a bőröd alá. Átrágja magát a koponyádon és az agytekervényeid marcangolja. Lerázod magadról. Fél szemmel látod, hogy társaid már tiszta tekintettel néznek fölfelé.
Most tűnik csak fel, hogy milyen csend van. Természetellenes csend. A hullámok hallgatnak, a kis pézsmamaki ponttá zsugorodva lapít az árbóckosárban, és a nagyszájú Pedro is földbe gyökerezett lábbal bámul maga elé a ködbe. A kapitány sehol.
A homályból hirtelen síron túli dallam gomolyog elő:
Ott ült a Császár. Dús hajában
hét csillag volt a diadém.
Rabszolganépek térden állva
imádták, barna köldökén
a Groddó forgott, válla balján
lámpásnak állt a holdkorong:
de a bohóc sírt trónja alján:
"Mit sírsz" - rivallt reá - "bolond,
nincs szív, mit kardom át ne járna,
enyém a föld!" ... S hogy este lett,
egy csontváz tántorgott eléje
s elfújta, mint a porszemet.
- Kényúrként éltünk mindahányan,
s az évek szálltak, mint a percek,
véred kiontott harmatával
irgalmazz nékünk, M’aroon Herceg!
Amikor a ködfüggöny egy pillanatra eloszlik, tőletek alig száz lábnyi távolságra kibukkan egy koponyákkal kirakott karakka. Nem látod tisztán, de fedélzetén nyüzsögnek a rothadó alakok.
„A felséges M’aroon herceg köszönt benneteket a birodalmában” – fűrészeli ketté a csendet egy rozsdás hang – „fizessétek meg az adót, és menjetek békével ... vagy álljatok ellen, és csatlakozzatok a legénységéhez. Átküldtük a követségünket, fogadjátok illő tisztelettel ”.
A harmadik holdról egy koponya vigyorog rátok ...”
Igen, a holdak. Három teljesen kerek tányér világított lefelé. Eszedbe jut az a rémmese, amit Geldeeris mondott el három héttel az indulásotok előtt.
Élt régen egy nagyhatalmú herceg, M’aroon. Lepaktált a sötétség uraival, ocsmány boszorkányságot űzött, s sanyargatta a népét. Minden éjszaka, amikor legalább három hold ontotta teljes fényét a földre, megölt egy szűzlányt, és megfürdött a vérében. A nép az eget hívta, de az néma maradt.
A herceg kevély volt és bátor, nem félte az isteneket sem. Csapatai minden hajót kifosztottak, ami az útjukba került. Gonoszságával sikerült elérnie, hogy a mindig marakodó tengeri fejedelmek összefogjanak ellene. Hajóit elfogták, legénységét felakasztották, büszke várát földig rombolták.
Őt magát azonban nem sikerült kézre keríteni. Úgy tartják, hogy szívét egy hétpecsétes vasládikában őrzik szolgálói a Boszorkánytoronyban valahol a világ végén. Amíg abba nem döfnek ezüst karót a herceg elpusztíthatatlan.
Az ex-kancellár szerint a történetnek van valóságtartalma. Nagyjából ötszáz évvel Galifár előtt kezdődött a térségben a Boszorkányok kora. Nem evilági mágiával segített uralkodók kerültek hatalomra több hercegségben is.
A leghírhedtebb közülük Imhyria volt, amely Rettegett Vyranthir alatt érte el hatalma csúcspontját. A boszorkányúr terjeszkedése azonban példa nélküli egységbe kovácsolta a többi uralkodót, s a Galifár előtt kétszáz körül kezdődő boszorkányháborúkban egy évtized alatt felszámolták a fekete mágia hatalmát.
Maga M’aroon sokkalta később, csak jó ezer év múlva bukkant fel. Erős Lich, erős élőhalott legénységgel, aki ellen csak szervezett hadseregnek van esélye. Minthogy saját hajóhadát önmagában egyik fejedelemnek sem igen akaródzott kockára tenni, ezért hallgatólagosan mindegyik uralkodó megfizette az adót: havonta egy szép szűzlányt.
Ezt a szerepet most Alicia alakítja a Kövér Bálna fedélzetén, bár Nazzod epésen megjegyezte, hogy ez így úgysem fog működni, mert az élőhalott csorda egy mérföldről kiszagolja, hogy a papnő már rég nem ártatlan.
M’aroon herceg legyőzését, mint kényszerű kitérőt kellet, hogy beiktassa a Sárkány Légió az Apostol legyőzése felé vezető úton. Merix ugyanis álmot látott, melyben egy fénylő alak bronz sárkányon lovagolva sújtott halálra egy hatalmas fekete sárkányszerű szörnyet.
A jóslatot úgy értelmeztétek, hogy csak a Naplovag felszerelésének begyűjtése után van esélyetek legyőzni a Métely küldöttét. A tippet, hogy a hiányzó vértet hol kell keresnetek a vizignóm adta, akivel a mélytengeri kalandotok után találkoztatok a vizielfek egyik búvóhelyén, az Eschallus-ban.
Az ex-kancellár szerint bő két hónap telt el az eltűnésetek óta. Az, hogy csak ennyi időt veszítettetek igencsak megdöbbentette Xylnát. A elf varázslólány azt gondolta, hogy az Enroris Quiphine-n történtek alatt akár egy év is eltelhetett a külső világban. Villám szerint az Összefonódás során elmondott időmegállítás varázs avatkozhatott közbe.
Geldeeris beszámolt arról, hogy mi történt az elmúlt hónapokban. A sahuagin támadás Korallerdő ellen elsöprő erejűnek bizonyult, s Glarard Darthoridan a visszavonulás mellett döntött. Sajnos a hercegnőt a harc során foglyul ejtették, s most a sahuagin király titkos erődjében, a Szikla Karomban őrzik.
Arra próbálják rávenni, hogy írjon alá békeszerződést Brugratta'r királlyal, amely a sahuagin népet önálló kapitányságként ismeri el, s jogot ad nekik arra, hogy aktívan részt vegyenek Orgalos politikájának alakításában.
Shi’landra természetesen nem alkuszik, azonban az idő ellene dolgozik. Amíg ő Brugratta'r vendégszeretetét élvezi addig Ascal Laberith kezébe vette az irányítást Piritarban. A közvetlen sahuagin veszély elmúltával Ascal újjászervezte pártját, s a többiekkel békülékeny hangot megütve sikerült elérnie, hogy a – bár hiányos – Kapitányok Tanácsa kancellárrá válassza.
Bár az elekció normális körülmények között a Tenger Mestereinek tiszte lett volna, a kialakult helyzetben igazából senkinek sem volt ellenére, hogy ismét egy erős vezetője legyen Orgalos népének.
Az új kancellár hatalmát erősítette, hogy az eltelt idő alatt világossá vált, hogy a szárazföldet ért támadás a sahuaginok részéről igazából csak a vizielfek ellen vívott háború nyitánya volt, s az első hét után Brugratta'r csapatainak felszíni tevékenysége kimerült abban, hogy a kereskedelmet zavaró akciókat hajtottak végre.
Az idő előre haladtával egyre többen pletykáltak arról, hogy Laberith képes lenne kiegyezni a sahuaginokkal, s valójában őt kellene herceggé választani. Geldeeris szerint most még a pikkelyes ellenséggel szemben érzett gyűlölet erősebb a zsebek üresedése miatt érzett fájdalomnál, azonban ez nem lesz örökké így.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy meglepetésszerűen előkerült a halottnak hitt admirális, Lyshantir Innuvindil, és magát az elhunyt Koulton herceg örökségének védelmezőjeként beállítva ellenpártot kezdett szervezni, ami többekben a polgárháború rémét vetítette előre.
Ha Brightwind hercegnő sokáig nem tér vissza, akkor – Geldeeris szerint - a Tenger Mesterei az érzelmeikkel szemben az érdekük szavára fognak hallgatni, s herceggé választják Ascal Laberith-et és a Brugratta'r-ból önálló Kapitány lesz. Már csak azért is, mert sok szárazföldi szemében eddig sem volt nagy különbség a sauhaginok és vizielfek között. De a polgárháború verzió is elképzelhető.
Ezért vált mindenné fontosabbá Shilandra Brightwind hercegnő kiszabadítása. Geldeeris szerint a foglyot a Trebaz Sinara nevezetű elátkozott szigeten őrzik, s az Éjszurdokban felszámolt bűntanya egyik kapuja is ide nyílik.
A Eschallus-ban a helyiek vezetőivel kibővített haditanácson megköttetett paktum értelmében Glarard Darthoridan vállalta, hogy segítenek a hercegnő kiszabadításában, cserébe Geldeeris a hercegnő nevében ígéretet tett arra, hogy a felszíni erők csatlakoznak az elfekhez a víz alatti hadműveletekben.
Minthogy a tanács a Szikla Karomban végrehajtandó akciót alapvetően rátok bízta, ezért cserébe az elfek megígérték, hogy segítenek M’aroon herceg legyőzésében. Egész pontosan a Koponyaúr megtámadásához ígértek száz felkészült harcost Darthoridan fejedelem vezetésével, s a Megfeszített támogatását. A M’aroon herceg szívét rejtő Boszorkánytorony kifüstöléséhez azonban csak egy ezüst karót, valamint a gyors odajutást biztosító Szellőtáncost sikerült kialkudni.
A Koponyaúr elleni csataterv a meglepetésen alapult. A Geldeeris-t hozó Kövér Bálna fogja eljátszani a havi orgalosi adót szállító hajó, rajta pedig Alicia az áldozati bárány szerepét. A csapat a kísérő katonaság lesz. Minthogy M’aroon messziről megérzi az élőt, ezért az elfek a mélyből kísérik az akciót.
A taktika kulcsa az, hogy nektek nagyjából ki kell húznotok az elf sereg megérkezéséig. Geldeeris vállalta, hogy veletek utazik, s a fedélzetről segít koordinálni a műveletet.
Hirtelen meg is érezted, ahogy az ígért elmeháló kifeszül, s a vizignóm nyugodt hangon beleszól: „Felség, kezdődhet az akció”. Mintegy válaszként a hajókorláthoz ütődött egy csónak, és felbukkant egy ocsmány vizihulla feje...
DM üzenet: a Koponyaúrral való találkozás idejét csak nagyjából tudtátok kiszámítani, ezért csak az órás buffok lehetnek fenn. A Geldeeris által kifeszített elmehálóba rajtatok kívül a fejedelem és a Megfeszített vannak beleszőve. Az ütközetre felkészítő haditanácsot visszafelé meséléssel játsszuk le.